Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije objavilo je Poziv za dodjelu sredstava „Ulaganje u mjere energetske učinkovitosti i visokoučinkovita kogeneracija u prerađivačkoj industriji” u okviru Programa ulaganja „Poboljšanje energetske učinkovitosti i ulaganja u visokoučinkovitu kogeneraciju u sektoru proizvodnje“ financiranog sredstvima Modernizacijskog fonda.
Cilj ovog poziva je doprinijeti ostvarivanju nacionalnih klimatskih i energetskih ciljeva koji su definirani u Integriranom nacionalnom energetskom i klimatskom planu Republike Hrvatske za razdoblje od 2021. do 2030. godine. Osnovni ciljevi uključuju smanjenje potrošnje isporučene energije u odnosu na referentne vrijednosti te smanjenje emisije stakleničkih plinova iz sektora obuhvaćenih i onih izvan Europskog sustava trgovanja emisijama (ETS).
Predmet poziva je podrška ulaganjima u mjere energetske učinkovitosti i visokoučinkovitu kogeneraciju u sektoru prerađivačke industrije.
Prijavitelji koji mogu sudjelovati su mikro, mali, srednji i veliki poduzetnici koji temeljem Odluke NKD, pripadaju području C Prerađivačka industrija.
Među prihvatljivim aktivnostima navode se:
1. Aktivnost povećanja energetske učinkovitosti koja uključuje jednu ili više navedenih mjera:
• Proširenje, modernizacija, zamjena postojećih instalacija/opreme ili dijelova instalacija/opreme
• Rekuperacija toplinske energije
• Korištenje industrijskih otpadnih plinova
• Kontrola i optimizacija korištenja energije
2. Aktivnost proizvodnje energije iz visokoučinkovite kogeneracije (obnovljivi energent za proizvodnju električne i toplinske energije), trigeneracije (obnovljivi energent za proizvodnju električne, toplinske i rashladne energije), kvatrogeneracije (obnovljivi energent za proizvodnju električne energije, toplinske i rashladne energija i pročišćeni CO2) iz OIE za vlastite potrebe te u cijelosti usklađeno s Direktivom (EU) 2023/2413. U okviru ove aktivnosti moguća je zamjena ili nadogradnja postojećeg postrojenja ili izgradnja novog postrojenja.
3. Projektantski nadzor i stručni nadzor građenja te koordinacija zaštite na radu u fazi izvođenja radova.
Ukupna dostupna bespovratna sredstva za ovaj poziv iznose 80.000.000,00 eura. Projekti koji se prijavljuju mogu tražiti minimalni iznos sredstava od 100.000,00 eura, dok je maksimalni iznos koji se može dodijeliti po projektu 5.000.000,00 eura.
Financijska potpora varira ovisno o veličini poduzeća i regiji:
Za Grad Zagreb, maksimalni intenzitet potpore iznosi do 55% za mikro i mala poduzeća, 45% za srednja poduzeća i 35% za velika poduzeća.
Za Panonsku, Jadransku i Sjevernu Hrvatsku, potpore se kreću do 65% za mikro i mala poduzeća, 55% za srednja poduzeća i 45% za velika poduzeća.
U okviru ovog Poziva, projekt mora ostvariti minimalnu uštedu energije od najmanje 7% ili ukupno smanjenje emisija CO2 (tCO2) za 5% u odnosu na 2023. godinu.
Krajnji rok za podnošenje prijedloga je 14. listopada 2024. do 9:00 sati.
Za više informacija o ovom pozivu i kako Vam možemo pomoći kod prijave, kontaktirajte nas!