Kampovi, kao važan segment turističke ponude Hrvatske, suočeni su s izazovom usklađivanja poslovanja s ciljevima održivosti. Iako se kampiranje često smatra ekološki prihvatljivim oblikom turizma zbog svoje bliskosti s prirodom, analiza ugljičnog otiska (carbon footprint), koju su proveli stručnjaci iz Sensuma, pokazuje da boravak u kampu može imati značajan utjecaj na okoliš. Uzimajući u obzir sve aspekte poslovanja, od potrošnje energije do zbrinjavanja otpada, kampovi moraju uložiti napore u smanjenje emisija stakleničkih plinova kako bi postali ekološki održiviji.
Prema izrađenoj studiji ugljičnog otiska, većina emisija potječe iz aktivnosti koje nisu izravno pod kontrolom kampova, poput putovanja turista. No, i operativni procesi unutar samih kampova, poput upravljanja energijom i otpadom, značajno doprinose ukupnim emisijama. Upravljanje tim emisijama zahtijeva integrirani pristup koji obuhvaća analizu postojećih praksi, primjenu novih tehnologija i edukaciju gostiju.
Analiza izvora emisija stakleničkih plinova u kampovima
Prema analizi koju su proveli stručnjaci za klimatske promjene iz Sensuma, najveći dio emisija dolazi iz tzv. neizravnih emisija, koje uključuju aktivnosti koje kamp ne kontrolira izravno, ali na koje može utjecati.
Putovanje turista od njihovih domova do destinacija čini više od 80% ukupnih emisija prosječnog kampa. Mnogi posjetitelji dolaze osobnim vozilima ili kamperima, što rezultira znatnim emisijama CO2 zbog dugih putovanja i sagorijevanja fosilnih goriva.
Unatoč naporima koje mnogi kampovi ulažu u odvojeno prikupljanje otpada, otpad i dalje predstavlja važan izvor emisija stakleničkih plinova. Odlaganje i obrada otpada čine oko 5% ukupnih emisija, a u slučajevima kada se isključe emisije uzrokovane putovanjima turista, otpad postaje jedan od dominantnijih izvora emisija.
Također, potrošnja električne energije u kampovima, iako relativno manji izvor emisija, doprinosi ukupnom ugljičnom otisku. Električna energija koristi se za rasvjetu, hlađenje, grijanje vode, kao i za napajanje raznih sadržaja unutar kampa. Korištenje obnovljivih izvora energije može značajno smanjiti te emisije.
Emisije povezane s vozilima koja kampovi koriste za svoje potrebe, iako manjeg opsega, također pridonose izravnim emisijama. Ova vozila najčešće koriste fosilna goriva, što stvara emisije koje kampovi mogu smanjiti prelaskom na vozila na električni pogon ili optimizacijom korištenja postojećih resursa.
Mjere za smanjenje emisija u kampovima
Kampovi mogu značajno smanjiti svoj ugljični otisak kroz implementaciju mjera koje optimiziraju upravljanje energijom, otpadom i prijevozom. Stručnjaci za klimatske promjene iz Sensuma preporučuju promicanje održivijih oblika prijevoza. S obzirom na to da putovanja turista čine glavni izvor emisija, kampovi bi trebali razmotriti suradnju s pružateljima javnog prijevoza ili poticati korištenje električnih vozila među svojim gostima. Instalacija punionica za električne automobile unutar kampa može potaknuti goste na korištenje ekološki prihvatljivijih prijevoznih sredstava.
Osim toga, optimizacija sustava upravljanja otpadom može doprinijeti smanjenju emisija povezanih s obradom otpada. Implementacija kompostiranja za biootpad i poticanje smanjenja plastične ambalaže među gostima i osobljem može smanjiti količinu otpada koji se šalje na odlagališta. Edukacija posjetitelja o važnosti pravilnog odvajanja otpada može također dugoročno smanjiti emisije i potaknuti odgovornije ponašanje prema okolišu.
Primjena obnovljivih izvora energije, poput solarnih panela, omogućila bi kampovima da smanje ovisnost o opskrbi iz elektro-distribucijske mreže, čime bi se dodatno smanjile emisije iz Opsega 2 (neizravne emisije povezane s potrošnjom električne energije).
Solarni paneli mogu pokriti većinu energetskih potreba kampa, od rasvjete do grijanja vode, što bi značajno smanjilo emisije povezane s potrošnjom električne energije iz konvencionalnih izvora.
Također, prelazak na električna vozila za službene potrebe kampa predstavlja održivu alternativu koja može smanjiti emisije stakleničkih plinova. Električna vozila imaju znatno manji ugljični otisak u odnosu na vozila s motorima na unutarnje sagorijevanje, a njihova primjena može dodatno pridonijeti percepciji kampa kao ekološki osviještene destinacije.
Kako kampovi mogu smanjiti svoj ugljični otisak
Kampovi u Hrvatskoj suočeni su s potrebom da unaprijede svoje poslovanje kako bi smanjili ugljični otisak i doprinijeli održivom turizmu. Izrađena studija ugljičnog otiska pokazuje da su glavni izvori emisija povezani s putovanjima turista, upravljanjem otpadom i potrošnjom energije. Primjena novih tehnologija, edukacija gostiju i prelazak na održive oblike prijevoza mogu značajno smanjiti emisije i pomoći kampovima da postanu ekološki prihvatljiviji.
Dugoročno, kampovi koji prihvate ove promjene mogu postati predvodnici u zelenom turizmu, pružajući svojim gostima ne samo ugodan odmor, već i priliku za sudjelovanje u očuvanju okoliša.
Za više informacija o izračunu ugljičnog otiska, kontaktirajte nas!