Dana 26. ožujka 2025., SENSUM je u suradnji s domaćinom Primorsko goranskom županijom održao radionicu na temu klimatskih promjena i EU fondova za brdsko-planinska područja.
Cilj radionice bio je informirati lokalne i regionalne samouprave o aktualnim mogućnostima koje mogu iskoristiti za sufinanciranje projekata, ali i za podizanje svijesti o klimatskim promjenama s naglaskom na specifičnosti brdsko-planinskih područja.
Radionica je okupila petnaestak sudionika iz jedinica lokalnih samouprava, javnih privatnih poduzeća, turističkih lokalnih agencija i drugih.
Na početku radionice je Alicia Moreno, voditeljica projekata u Euromontani rekla par riječi o Euromontani, navela je primjere dobrih praksi, te je predstavila Community of practice inicijativu koja je pokrenuta u sklopu Mount Resilience projekta.
Euromontana je Europsko multisektorsko udruženje osnovano 1996. godine koje je namijenjeno suradnji i razvoju brdsko planinskih područja, a okuplja 65 članova iz 15 zemalja Europe. Članom Euromontane mogu postati regionalne i lokalne vlasti (J(R)LPS), regionalne razvojne agencije, udruženja obrtnika i gospodarstvenika, poljoprivredne organizacije i organizacije za zaštitu okoliša itd.
Sensum Vam kao član Upravnog odbora Euromontane može pomoći oko razvoja projekta i umrežavanja.
Direktor Sensuma, Danijel Bertović pričao je o mogućnostima financiranja projekata za brdsko planinska područja.
U svibnju ove godine se očekuje 3. poziv za dostavu projektnih prijedloga Interreg Italija – Hrvatska. Ukupna alokacija ovog poziva je čak 36.000.000 eura, a specifični ciljevi poziva uključuju prilagodbu klimatskim promjenama i sprječavanju rizika za okoliš, zaštitu biološke raznolikosti i smanjenje onečišćenja, te nacionalnu, regionalnu, lokalnu i prekograničnu mobilnost.
Osim toga, na proljeće se očekuje 2. poziv za dostavu projektnih prijedloga unutar Interrega IPA ADRION. Za projekte unutar tog poziva je predviđena alokacija od 21.00.000 eura, a cilj je potpora pametnijoj jadransko-jonskoj regiji i potpora ugljično neutralnoj i bolje povezanoj jadransko-jonskoj regiji.
Nakon ta dva poziva, na jesen 2025. očekuje se otvaranje 3. poziva za dostavu projektnih prijedloga unutar Interreg Danube Region-a, koji okuplja zemlje Dunavske regije. Projektima u sklopu Interrega za Dunavsku regiju želi se postići zelenija dunavska regija s niskim udjelom ugljika. Navedeno se planira postići izgradnjom kapaciteta za planiranje održive energije, smanjenjem emisija stakleničkih plinova u prometnom sektoru, zajedničkim planiranjem infrastrukture za korištenje obnovljivih izvora energije itd.
Za 1. kvartal 2025. najavljen je i poziv Energetska obnova zgrada javnog sektora iz Programa Konkurentnost i kohezija 2021.-2027. koji raspolaže alokacijom od 106.000.000 eura, a za ulaganja na potpomognutim i brdsko-planinskim područjima osigurat će se 21.000.000 eura. Pozivom će se sufinancirati izrada projektne dokumentacije te energetska i kružna obnova postojećih zgrada javnog sektora. Unutar ovog poziva potrebno je izraditi i Analizu procjene otpornosti na klimatske promjene koju izrađuje Sensumov tim za klimatske promjene.
Prezentaciju o klimatskim rizicima u brdsko planinskim područjima održao je Duško Radulović koji je predstavio i inovativnu platformu CLIMATIG za procjenu klimatskih rizika.
Govorio je o specifičnim ranjivostima planinskih područja, od kojih možemo izdvojiti brže zagrijavanje na većim nadmorskim visinama, zime su sve kraće i smanjio se broj snježnih dana (za što je specifičan Gorski kotar), a temperature rastu brže od globalnog prosjeka. Krški tereni su specifični po tome jer su osjetljivi na eroziju i gubitak vode. Još jedna klimatska opasnost koju možemo izdvojiti su intenzivne oborine i nagle poplave čemu je podložno Dinarsko gorje.
Kako bi se brdsko planinska područja lakše prilagodila navedenim rizicima, preporuka je izrada strategije prilagodbe. Potrebno je ulagati u otporniju infrastrukturu, upoznati se s klimatskim IT alatima, promicati klimatsko obrazovanje, ali uključiti i lokalno stanovništvo u donošenje odluka unutar regionalnih planova. Planu prilagodbe Vam može pomoći CLIMATIG koji pruža preciznu analizu klimatskih rizika temeljenu na podacima inovativnog sustava CLIMATIG Score.
Možete dobiti točan izračun klimatskih rizika za imovinu korisnika prema njezinoj geolokaciji. Inovativna platforma koristi nekoliko različitih prognostičkih modela visoke rezolucije te vlastito razvijenog algoritma koji koristi umjetnu inteligenciju kroz strojno učenje čijom se uporabom može direktno izračunati ranjivost imovine, planirati rizike, tj. troškove i tako utjecati na smanjenje novčanih šteta do 2100. godine. godine prema točno određenoj geolokaciji.
Za sve koji nisu mogli prisustvovati radionici tim Sensuma ostaje na raspolaganju za savjetovanje i podršku. Slobodno nas kontaktirajte na naš email i telefon.