Jučer, 30. listopada 2024., Sensum je održao radionicu pod nazivom “Kako upravljati ugljičnim otiskom u poduzeću?” u prostorijama Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) u Zagrebu. Radionicu su vodili naši stručnjaci iz Sensuma iz odjela za klimatske promjene, koji su sudionicima prenijeli znanja o europskim regulativama, metodologijama za prikupljanje i analizu podataka te praktičnim iskustvima iz raznih industrija.
Cilj ove radionice bio je pružiti sudionicima temeljna znanja o izračunu emisija stakleničkih plinova kao polaznoj točki za korporativno izvještavanje o ugljičnom otisku. Program je bio posebno osmišljen za ESG stručnjake, energetske menadžere i sve zainteresirane za poboljšanje znanja o praćenju emisija i usklađivanju s europskim regulativama održivosti.
Teme radionice uključivale su metode i standarde izvještavanja, analizu aktualnih primjera iz prehrambene industrije i turizma, te praktičan zadatak koji je sudionicima pomogao u razumijevanju procesa učinkovite kontrole emisija u poduzeću. Polaznicima je radionica omogućila razmjenu iskustava i aktivno sudjelovanje u rješavanju stvarnih izazova upravljanja ugljičnim otiskom.
Sudionici su se upoznali s metodologijama i standardima izvještavanja, primjenom standarda u praksi, kao i izazovima i strategijama implementacije mjera za smanjenje emisija.
Osim teorijskog dijela, radionica je uključivala i praktičan zadatak. Sudionici su raspravljali o izazovima s kojima se susreću u poslovanju, poput izvještavanja u međunarodnim kompanijama, raspodjele emisija prema opsezima i prikupljanja podataka iz Opsega 3. Ove interaktivne rasprave omogućile su razmjenu iskustava među sudionicima, što je dodatno naglasilo važnost ovakvih okupljanja u zajedničkom učenju i suočavanju s klimatskim izazovima.
Dio radionice bio je posvećen Climatig aplikaciji, koja nudi točne izvještaje o klimatskim rizicima za bilo koju lokaciju u Europi, s prognozama do 2050. godine. Sudionici su saznali kako Climatig može pomoći korisnicima da bolje razumiju klimatske prijetnje poput ekstremnih temperatura i porasta razine mora te planiraju odgovarajuće mjere za prilagodbu. Ova aplikacija čini klimatološku analitiku i procjenu rizika dostupnijom i jednostavnijom za korisnike koji žele unaprijediti otpornost svojih nekretnina na klimatske promjene.
Zahvaljujemo svim sudionicima na aktivnom sudjelovanju i interesu za ovu važnu temu, te posebno Hrvatskoj udruzi poslodavaca (HUP) na podršci u organizaciji ove radionice. Nadamo se da će stečena znanja i alati pridonijeti daljnjem razvoju odgovornog upravljanja emisijama stakleničkih plinova u njihovim organizacijama te usklađivanju s najnovijim europskim standardima.