Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR), u suradnji s Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova EU, pokrenula je novi financijski instrument – Urbani razvojni fond. Fond je sufinanciran sredstvima Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Integriranog teritorijalnog programa 2021.-2027., namijenjen je financiranju dugoročnih investicija jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (JLP(R)S), društava, ustanova, agencija i drugih pravnih osoba u njihovom vlasništvu ili u vlasništvu Republike Hrvatske.
Što Urbani razvojni fond nudi?
Urbani razvojni fond omogućava financiranje novih dugoročnih investicija putem kredita koji nude mogućnost otpisa dijela glavnice kredita u slučaju ispunjenja unaprijed propisanih kriterija. Ovaj instrument podržava projekte javne infrastrukture s komercijalnim sadržajem, promovirajući zaštitu okoliša, energetsku učinkovitost i korištenje obnovljivih izvora energije. Financiraju se i višenamjenski objekti za sport, turizam, kulturu i poslovne djelatnosti.
Krediti iz Urbanog razvojnog fonda mogu se isplaćivati korisnicima do 31. 12. 2029., a kriteriji za kapitalni rabat (otpis dijela glavnice kredita) mogu se ispuniti i nakon tog datuma. Ovo je velika prilika za JLS-ove koji imaju izrađene SECAP-ove da financiraju svoje projekte.
Ciljevi financiranih investicija mogu biti poticanje projekata zaštite okoliša, energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije, te općenito izgradnja višenamjenske, sportske, turističke, društveno-kulturne, poslovne i slične infrastrukture. Ulaganja moraju biti usklađena s Načelom nenanošenja bitne štete (Do No Significant Harm).
Prihvatljiva ulaganja i način kreditiranja
Prihvatljiva su financijski održiva ulaganja na teritoriju Republike Hrvatske koja su u skladu s teritorijalnom strategijom ili drugim jednakovrijednim strateškim dokumentom. Sukladnost ulaganja s relevantnim strateškim dokumentima korisnik kredita potvrđuje “Izjavom o sukladnosti” u obrascu Zahtjeva za kredit. Kreditiranje se vrši izravno putem HBOR-a, gdje se krediti odobravaju iz sredstava EFRR-a i sredstava HBOR-a u omjeru 50:50, uz mogućnost otpisa dijela glavnice kredita EFRR-a (do najviše 50% iznosa ukupnog kredita) po ispunjenju unaprijed definiranih kriterija.
Najniži iznos kredita je 100.000 EUR, dok je najviši 10.000.000 EUR. Krediti mogu pokriti do 100% predračunske vrijednosti investicije bez PDV-a, ili s PDV-om ako korisnik ne koristi odbitak PDV-a za sva isporučena dobra i usluge za investiciju financiranu u okviru ovog programa kreditiranja. Na dio glavnice kredita iz sredstava HBOR-a, kamatna stopa utvrđuje se tromjesečno, a u razdoblju do 30. 9. 2024. iznosi 3,67% godišnje, fiksno.
Kapitalni rabat – moguće je ostvariti do 50% iznosa kredita na način da projekt ima zeleni krov, ulaže se u OIE (fotonapon, solar za PTV, dizalica topline i sl.) da je izračunata godišnja primarna energija (Eprim) po jedinici ploštine korisne površine zgrade niža za najmanje <= 10% od nacionalnog propisanog praga za nove zgrade, ako je na javnom natječaju za izradu idejnoga urbanističko-arhitektonskog rješenja osvojio jedno od prva tri mjesta te ako je u njegovu pripremu uključena šira zajednica.
Rokovi, način otplate i instrumenti osiguranja
Rok korištenja kredita je u pravilu do 24 mjeseca, a ovisno o namjeni i dinamici ulaganja, moguće je odobriti i dulji rok korištenja. Rok otplate je do 15 godina, uključujući poček do 12 mjeseci, a otplata se vrši u jednakim mjesečnim, tromjesečnim ili polugodišnjim ratama. Instrumenti osiguranja za kreditiranje JLP(R)S-ova uključuju samo zadužnice, dok je za društva, ustanove i agencije te druge pravne osobe u vlasništvu ili u većinskom vlasništvu JLP(R)S i/ili Republike Hrvatske obavezno pribavljanje jamstva JLP(R)S-a ili Republike Hrvatske.
Saznajte više na linku ili preuzmite letak.